دسته‌بندی نشده

از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید1

از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید1

یکی از زیباترین استان های شمالی ایران استان گیلان با مرکزیت شهر رشت می باشد. از مکان های زیارتی و جاذبه های آن میتوان امامزاده سیدمحمدرضا و امامزاده هاشم رشت را نام برد که افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. در این محتوای سنگ هرات، از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید1. تا انتهای مطلب با سنگ هرات همراه باشید.

این محتوا دو قسمتی است. با ما همراه باشید.

معرفی امامزاده هاشم

از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید1

امامزاده هاشم رشت از نوادگان علی ابن ابی طالب (ع) بوده و امروزه با زیارتگاهی 1200 متری که در نزدیکی شهر قرار دارد، مامنی برای دل های بی قرار می باشد. البته برخی از روایات حاکی از آن است که این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم بوده است. آن چه مهم است این می باشد که زیارتگاه ایشان نزدیک به رشت قرار گرفته و شما می توانید برای دیدار و زیارت راهی بقعه ایشان شوید.

در اطراف این آرامگاه مغازه های مختلفی وجود دارند که از هر کدام بخواهید می توانید خرید کنید یا سوغات مورد نظرتان را برای خانواده و دوستانتان تهیه نمایید. افرادی که در سفر خود نیاز به یکمکان زیارتی برای ادا کردن نماز های خود و هم چنین عبادت کردن دارند، این امامزاده در رشت می تواند بهترین گزینه باشد. در این زیارتگاه تنها بقعه امامزاده هاشم وجود ندارد و شما می توانید بنا های تاریخی دیگری را نیز تماشا نمایید. بخش های مختلف این امامزاده شامل موارد مختلفی مثل مسجد، مهمانسرا، کتابخانه، پارکینگ ماشین، بازارچه و… می شود که با ورود به این مجموعه می توانید تمامی آن ها را از نزدیک ببینید.

در درون کتابخانه نیز کتاب های مختلف در موضوعات متفاوت از مذهبی تا کتاب های علمی و هم چنین کتاب های مربوط به زیارتگاه و درمانگاه که مربوط به بخش اداری می شوند نیز وجود دارند که هر کدام را بخواهید در صورت اجازه دسترسی، می توانید آن ها را برای مطالعه انتخاب نمایید. در درون امامزاده آیینه کاری های زیبایی کار شده که می توانید با دیدن آن هاو ورود به داخل بقعه فضای معنوی حاکم بر داخل را حس نمایید.

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

دیدنی‌های امامزاده هاشم

برای کسانی که قصد داشته باشند در اطراف امام‌زاده گردش و تفریح کنند امکاناتی برای سرگرمی وجود دارد. برای مثال سر زدن به تپه‌های اطراف و تهیه عکس‌ها و تصاویر زیبا از طریق دوربین یا تلفن همراه را می‌توان در این مورد در نظر گرفت. از دیگر جذابیت‌های موجود در این مکان، بازارچه‌هایی است که با داشتن صنایع دستی و تولیدات محلی، فرهنگ بومی روستا را به تصویر می‌کشند. از دیگر جاذبه‌هایی که در این مکان دیده می‌شود پل امام‌زاده هاشم است. این پل زیبا از روی رودخانه سفید رود می گذرد و تصویری زیبا و کم‌نظیر از طبیعت را تقدیم گردشگران می‌کند. گذر از روی این پل زیبا شما را به روستاهای زیبای دیگری در آن سوی پل رهنمون می‌کند.

در نزدیکی امام‌زاده هاشم کاروانسرایی تاریخی وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود. اگر به مکان‌های تاریخی علاقمند هستید این کاروانسرا از دوره صفویه بر جای مانده است که در سال‌های اخیر تغییر کاربری داده و تبدیل به رستورانی سنتی برای استفاده گردشگران شده است. این رستوران از مکان‌های جذاب برای استفاده گردشگران است که جهت استراحت بین راهی از آن استفاده می‌کنند.

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

جاذبه های گردشگری امامزاده هاشم گیلان

شاید بسیاری از مسافران و گردشگرانی که در امامزاده هاشم گیلان استراحت می‌کنند متوجه نباشند که این مکان به چه میزان تنوع جاذبه دارد و طبیعت رویایی آن می‌تواند تا چه میزان برای گردشگران چشم‌نواز باشد. جنگل‌های انبوه امام‌زاده هاشم از جاذبه‌های گردشگری مشهور در روستا هستند که طبیعت دوستان را به سمت خود جذب می‌کنند. معمولا کسانی که به این منطقه برای مسافرت و یا گردشگری سفر می‌کنند یکی از نیات خود را دیدن جنگل‌های سرسبز شمال در این منطقه ذکر می‌کنند. این جنگل‌ها از درختان کاج و صنوبر تشکیل شده اند و زیبایی آنها غیر قابل وصف است. یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و کم‌نظیری که در این منطقه می‌توان مشاهده کرد رود زیبایی است که چشم را مسحور خود می‌کند. این رود زیبا سفیدرود است که شرق روستای امام‌زاده هاشم قرار گرفته و چشم‌انداز رویایی اطراف ان سبب شده است که گردشگران بسیاری را جذب زیبایی‌های بی‌نظیر خود کند. شاید باورتان نشود در فصل‌های گرم و خوش آب و هوای سال، مثل فصل بهار و تابستان، این مکان به دلیل زیبایی غیر قابل توصیف، بسیار شلوغ بوده و پر از گردشگرانی است که از سراسر ایران برای دیدن منطقه آمده‌اند. شالیزارهایی که در اطراف این مکان دیده می‌شوند چشم‏اندازی رویایی دارند. پارک جنگلی که در آن نزدیکی‌هاست و برای استفاده گردشگران ساخته شده است از دیگر جاذبه‌های دیدنی امام‌زاده هاشم است که جلوه‌هایی جذاب دارد. تمام این جاذبه‌های زیبا در اطراف امام‌زاده دست به دست هم داده‌اند و این مکان را به قطب طبیعی گردشگری در استان گیلان تبدیل کرده‌اند. بنابراین کسانی که قصد دارند به استان گیلان سفر کنند بازدید از امام‌زاده هاشم را در برنامه خود بگنجانند و این منطقه را از نزدیک ببینند. دیدن تنوع جاذبه در این مکان بسیار لذت بخش است. بدون شک لذتی که از فضا و طبیعت اطراف این مکان خواهند برد خاطراتی کم‌نظیر برای آنها رقم خواهد زد.

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

جاذبه های اطراف امامزاده هاشم گیلان

این مکان زیارتی و زیبای کوهستانی دارای دیدنی های مختلفی در اطراف خود می باشد که تماشای ان در هنگام مراجعه به زیارتگاه خالی از لطف نیست. ما در اینجا به اختصار چند ممورد از زیبایی های اطراف امامزاده هاشم را معرفی خواهیم کرد تا با آشنایی با آن ها بتوانید سفری زیباتر داشته باشید.

بازارچه های اطراف امامزاده: این بازارچه ها با فروش محصولات مختلف که مردم محلی تهیه کرده اند همانند صنایع دستی و محصولات کشاورزی مختلف باعث رونق این منطقه شده اند و به کسب و کار آن ها نیز کمک شایانی می کنند. این بازارچه ها هم چنین فرهنگ بومی مردم این ناحیه را به مسافران نشان می دهند.

کاروانسرای تاریخی: در نزدیکی امامزاده هاشم رشت یک کاروانسرای تاریخی وجود دارد و با قرار گرفتن در یک طبیعت زیبا توانسته منظره ای دلنواز را به تصویر بکشد.

پل امامزاده هاشم: یکیاز دیدنی های دیگر در این ناحیه، پل امامزاده هاشم می باشد که از روی رودخانه سفیدرود می گذرد. از این پل قادر خواهید بود تا به روستاهای دیگر نیز دسترسی پیدا کنید. منظره ای که از روی پل تماشا خواهید کرد بسیار زیباست و تصاویر زیبایی در ذهنتان ثبت خواهد شد.

پارک جنگلی امامزاده هاشم: از دیگر جاذبه های گردشگری امامزاده هاشم می توان به پارک جنگلی امامزاده اشاره نمود که در نزدیکی زیارتگاه قرار گرفته و جای بسیار زیبایی است برای تفریح و استراحت مسافران. این منطقه مناظر جذابی دارد و سوژه مناسبیست برای عکاسی.

جنگل های اطراف: در اطراف امام زاده هاشم رشت جنگل های سرسبزی وجود دارد که مناسب برای کسانیست که برای تماشای این مناظر به این منطقه رفته یا از این بخش در حال عبور هستند. اکثر درختان این جنگل ها کاج و صنوبر بوده که زیبایی فوق العاده ای دارند.

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

در سنگ هرات از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید

شالیزار ها: در اطراف امامزاده شالیزار هایی قرار دارند که تصاویر زیبایی را به وجود می آورند. این شالیزارها به خصوص در فصل تابستان و اواخر بهار بسیار زیبا می شوند و چشم اندازی رویایی ایجاد می کنند.

عکاسی از مناظر امامزاده هاشم گیلان

یکی از کار هایی که افراد در سفر به انجام آن مشغول می شوند، عکاسی از مناظر می باشد. این منطقه به دلیل کوهستانی بودن و داشتن مناظر فوق العاده در اطرافش سبب شده تا توجه عکاسان به آن جلب شود. اگر در سفرتان به این منطقه و تماشای جاذبه های دیدنی رشت به دنبال لوکیشن ها جذاب بیشتری هستید، بهتر است به امامزاده هاشم و اطراف زیارتگاه نیز سری بزنید تا تصاویر زیبایی را توسط دوربین عکاسی خود ثبت کنید.

اگر در فصل پاییز یا زمستان موفق شدید به این منطقه سفر کنید به هیچ وجه قاب های زیبایی که پیش رویتان قرار دارند را از دست ندهید. این منطقه یک قطب گردشگری بوده و در گیلان معروف می باشد به همین دلیل بین مسافران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین می توان گفت سوژه های خوبی برای تصاویرتان می توانید پیدا کنید.

موقعیت مکانی امامزاده هاشم گیلان

یکی از دلایلی که زائران و گردشگران این مکان را برای زیارت یا گذراندن کمی از وقت خود در طول مسیرشان انتخاب می کنند، موقعیت جغرافیایی امامزاده است که در مسیر جاده منتهی به رشت قرار گرفته و می توان گفت به گونه ای بر سر راه مسافران می باشد. این امامزاده به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی آب و هوای خوبی در فصول گرم سال دارد و هوای مطبوع و قرارگیری در جایی زیبا و سرسبز سبب شده تا افراد این مجموعه را برای استراحت و زیارت خود برگزینند.

می توان گفت اکثر کسانی که از جاده کنار امامزاده می گذرند در این نقطه جغرافیایی اتراق کرده یا برای استراحت و بازدید کمی متوقف می شوند. در این منطقه علاوه بر زیارتگاه، رستوران ها و غذاخوری هایی وجود دارند که افراد بتوانند از آن ها برای صرف وعده غذایی مورد نظرشان استفاده نمایند. در این مجموعه شما بیشتر زائران مسافر را مشاهده خواهید کرد تا افراد بومی چرا که این نقطه جغرافیایی به دلیل در مسیر بودن و قرار گیری در کنار جاده بیشتر توجه مسافران را جذب می کند تا مردم بومی را.

همان طور که گفته شد این زیارتگاه بالغ بر 1200 متر می باشد که بخشی از آن را به قبرستان اختصاص داده اند و مردم محلی معمولا جشن سال نوی خود را در این بقعه برگزار می کنند.

موقعیت مکانی امامزاده هاشم گیلان

موقعیت مکانی امامزاده هاشم گیلان

امامزاده هاشم گیلان و مسیر دسترسی به آن کجاست

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، این امامزاده در مسیر جاده قزوین-رشت قرار گرفته و به همین دلیل شاید تنها راهی که بتوانید از آن برای رسیدن به زیارتگاه از آن استفاده نمایید، جاده قزوین-رشت باشد. از ابتدای رشت تا این امامزاده 32 کیلومتر فاصله بوده و در حدود 36 دقیقه بدون ترافیک در راه خواهید بود. بدین منظور باید ابتدا وارد بلوار امام خمینی به سمت جاده قزوین-رشت در منطقه 5 شوید.

این جاده را به طرف مسیر 49 ادامه دهید و بعد از خروج از جاده قزوین-رشت مسیر گفته شده را به طرف مقصدتان ادامه دهید. اگر اینترنت همراه خود را روشن نمایید می توانید از طریق لوکیشن زیر به راحتی به امامزاده هاشم رشت برسید.

آدرس: استان گیلان، رشت، جاده قزوین-رشت، امامزاده هاشم

 

در قسمت دوم محتوا با عنوان “از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید2” در سنگ هرات از امامزاده سید محمدرضا بدانید.

 

بیشتر بدانید:

http://www.britania.com

 

در سنگ هرات با عنوان “امامزاده جعفر پیشوا را بیشتر بشناسید” بخوانید.

1 دیدگاه در “از امامزاده هاشم و امامزاده سیدمحمدرضا گیلان بدانید1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *