دینی و مذهبی

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

مرگ، معاد و معنای زندگی

این مطلب از مجموعه سنگ هرات هر آنچه از دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ می خواهید بدانید را در اختیار شما میگذارد. این نوشته به شما میگوید حساب و کتاب پس از مرگ یعنی چه. با مجموعه سنگ هرات همراه باشید.

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

در مورد دلایل وجود معاد و دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ به عنوان شرایطی که انسانها در آن شرایط با حاصل زندگی دنیایی خود و نتایج اراده ها و اعمال خود روبه رو میشوند، دلایل متعددی هست که به طور مختصر و گذرا به بعضی از آنها میپردازیم.

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

۱- عدل الهی

در ادامه‌ی مطلب دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ، درباره‌ی عدل الهی می‌خوانیم.

قرآن میفرماید: آیا آنان که مرتکب گناهان میشوند، گمان کرده اند که ما برای آنها و برای آنهایی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند، زندگی و مرگی مساوی در نظر میگیریم؟ چه بد حکم میکنند؛ «آم حَسِبَ الَّذينَ اجْتَرَحُوا السَّيِّئاتِ أَن نَجْعَلَهُم كَالَّذِينَ آمَنُوا و عَمِلُوا الصالحاتِ سَواءٌ مَحَياهُم ومَمَاتُهُم سَاءَ ما يَحكُمُونَ»

پیام آیه این است که: اینها متوجه عدل الهی نیستند که انتظار دارند انسانها با اعمال و اخلاق و عقاید متفاوت در ابدیت زندگی مساوی داشته باشند. در حالی که دنیا نه ظرفیت جزای ظلم ظالمان را دارد که به عنوان مثال هزاران نفر را به قتل رسانده اند و نه ظرفیت پاداش بزرگانی را دارد که در اوج وارستگی و ایثار، کل دنیا را پشت سر گذاشته اند و نه ظرفیت دارد که حساب مظلومان به خوبی در آن داده شود. پس عدل الهی اقتضا می کند که دنیایی دیگر باشد تا ظرفیت جواب به عمل انسانها را داشته باشد.

 

به همین جهت علی(ع) می فرمایند: «إن الله تعالى لَمْ يَرْضِها ثواباً لأوليائه ولا عِقاباً لأعدائه»؛ خداوند راضی نیست که دنیا پاداش اولیائش و یا محل عقاب دشمنانش باشد. چون در واقع عدل خدا چنین اقتضائی را نمیکند و شرایطی نیاز است که به راحتی خط کافر را از مؤمن جدا کند و به هر کدام نتیجه اعمال خودشان داده شود و لذاست که در قیامت ندا می آید: و امتازوا اليَومَ أَيُّها المُجْرِمُونَ»؛ امروز ای گناهکاران از بقیه فاصله بگیرید. البته عزیزان عنایت دارند؛ وقتی قیامت ظرف پاداش اولیاء الهی و جزای ظالمان است دیگر نمی شود مانند دنیا با همین محدودیتها همراه باشد.

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

۲- حکمت الهی

در ادامه‌ی مطلب دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ، درباره‌ی حکمت الهی می‌خوانیم.

از جمله دلایل بر وجود معاد به عنوان شرایط حسابرسی مؤمن و کافر توجه به حکمت خداوند است. قرآن میفرماید:

«وَ ما خَلقنا السماء و الأرض و ما بَيْنَهُما باطلاً ذلك ظَنْ الَّذِينَ كَفَرُوا فَوَيْلٌ لِلَّذِينَ كَفَرُوا مِن النَّارِ» ما آسمان و زمین و آنچه بین آنهاست را باطل پوچ و بی هدف نیافریدیم. اندیشه پوچی خلقت گمان کسانی است که حقیقت را پوشانده اند، وای بر آنها از آتشی که برای خود تهیه کرده اند.

!آری مسلّم خدای حکیم کار لغو و بی هدف انجام نمی دهد و اگر این جهان به سوی یک نهایت با ثمری سیر نکند پوچ خواهد بود. لذا باید جهان دیگری باشد که شرایط به نهایت رسیدن سرنوشت انسانها در آن عملی گردد. یعنی انسان بتواند به قرب حق و انس با حضرت «الله» برسد و انسانی هم که دوری از خدا را انتخاب کرده با همان نهایت انتخابش که جهنم است روبه رو گردد. یعنی با غضب الهی مواجه شود.

لذا می فرماید: «و ان الى رَبِّكَ الْمُنتَهَى» بازگشت و انتهای هرچیز به سوی پروردگار توست. از طرفی چون خداوند حکیم است و از خدای حکیم جز نظام أحسن خلق نمیشود و در نظام احسن، هیچ میلی بی جواب نمی ماند، میل به جاودانگی نیز باید با بودن نظامی ابدی جواب داده شود و آن همان انتقال انسان به عالم قیامت است که در آن مرگ و نابودی نیست.

منبع: کتاب معاد یا بازگشت به جدّی ترین زندگی، اصغر طاهرزاده، انتشارات لب المیزان، ۱۳۸۷.

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

دلایل وجود حساب و کتاب پس از مرگ

بیشتر بدانید:

https://www.history.com/

همچنین در سنگ هرات درباره “پس از مرگ چه میشود؟” بخوانید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *