دسته‌بندی نشده

سنگ گرانیت بهترین سنگ با کاربردهای مختلف

انواع سنگ قبر گرانیت

در این مطلب از مجموعه سنگ هرات با عنوان سنگ گرانیت بهترین سنگ با کاربردهای مختلف بخوانید. در نهایت سنگ هرات شما را با انواع سنگ گرانیت از آن آشنا میسازد. با مجموعه سنگ هرات همراه باشید.

 

ملاک اصلی در انتخاب سنگ، چه برای سنگ قبر و چه برای استفاده ساختمانی باشد، دوام آن در مقابل فرسایش ناشی از باد و باران و نور آفتاب است و سنگ گرانیت از بهترین سنگ ها…

سنگ گرانیت

از سنگ گرانیت بهترین سنگ با کاربردهای مختلف چه میدانید؟

سنگ گرانیت، سنگ آذرین نفوذی با دانه درشت یا متوسط ​​که غنی از کوارتز و فلدسپات است. این سنگ متداول ترین سنگ پلوتونیک پوسته زمین است که از سرد شدن ماگما (مذاب سیلیکات) در عمق تشکیل می شود.

به دلیل استفاده از آن به عنوان سنگ فرش و به عنوان سنگ ساختمانی، استخراج سنگ گرانیت، زمانی یک فعالیت صنعتی عمده بود. با این حال، به جز سنگ قبرها که تقاضای مستمری برای آنها وجود دارد، تولید فعلی گرانیت به بازار نوسانی برای مهار ساخت و ساز بزرگراه ها و روکش های مورد استفاده در روکش ساختمان های بزرگ صنعتی و تجاری اختصاص داده شده است.

به دلیل استفاده از آن به عنوان سنگ فرش و به عنوان سنگ ساختمانی، استخراج سنگ گرانیت، زمانی یک فعالیت صنعتی عمده بود. با این حال، به جز سنگ قبرها که تقاضای مستمری برای آنها وجود دارد، تولید فعلی گرانیت به بازار نوسانی برای مهار ساخت و ساز بزرگراه ها و روکش های مورد استفاده در روکش ساختمان های بزرگ صنعتی و تجاری اختصاص داده شده است.گرانیت ممکن است در دایک ها یا آستانه ها (جسم های جدولی که در شکاف ها تزریق می شود و بین سنگ های دیگر قرار می گیرد) وجود داشته باشد، اما مشخصه تر، توده های نامنظم با اندازه های بسیار متغیر را تشکیل می دهد که از کمتر از هشت کیلومتر (پنج مایل) در حداکثر ابعاد تا توده های بزرگتر (باتولیت ها) متغیر است. ) که غالباً صدها یا هزاران کیلومتر مربع مساحت دارند.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از چه تشکیل شده

ماده اصلی تشکیل دهنده گرانیت فلدسپات است. هر دو فلدسپات پلاژیوکلاز و فلدسپات قلیایی معمولاً در آن فراوان هستند و فراوانی نسبی آنها مبنای طبقه بندی گرانیت را فراهم کرده است. در اکثر گرانیت ها، نسبت فلدسپات غالب به فلدسپات غالب کمتر از دو است. این شامل بیشتر گرانیت های شرق، مرکزی و جنوب غربی ایالات متحده، جنوب غربی انگلستان، منطقه Fennoscandian (سپر بالتیک)، غرب و مرکز فرانسه، اسپانیا و بسیاری از مناطق دیگر است. گرانیت‌هایی که پلاژیوکلاز در آن‌ها بسیار بیشتر از فلدسپات قلیایی است، در مناطق وسیعی از غرب ایالات متحده رایج هستند و گمان می‌رود که مشخصه مجموعه بزرگ باتولیت‌هایی باشند که از آلاسکا و بریتیش کلمبیا به سمت جنوب از آیداهو و کالیفرنیا تا مکزیک کشیده شده‌اند. گرانیت هایی با مقدار زیادی فلدسپات قلیایی بیش از پلاژیوکلاز از نیوانگلند شناخته شده اند. آنها در اجسام کوچکتر در مکان های متعددی در سنگ های پالئوژن و نئوژن بریتانیا و در منطقه اسلو نروژ رخ می دهند، اما گسترده ترین توسعه آنها در شمال نیجریه است

 

سنگ گرانیت بهترین سنگ با کاربردهای مختلف

سنگ گرانیت بهترین سنگ با کاربردهای مختلف

سنگ های حاوی کمتر از 20 درصد کوارتز تقریباً هرگز گرانیت نامیده نمی شوند و سنگ هایی که حاوی بیش از 20 درصد (حجمی) مواد معدنی تیره یا فرومگنزی هستند نیز به ندرت گرانیت نامیده می شوند. مواد معدنی ضروری جزئی گرانیت ممکن است شامل مسکویت، بیوتیت، آمفیبول یا پیروکسن باشد. بیوتیت ممکن است در هر نوع گرانیتی وجود داشته باشد و معمولاً وجود دارد، هرچند گاهی اوقات در مقادیر بسیار کم. سدیک-آمفیبول ها و پیروکسن ها (ریبکیت، آرفودسونیت، آئگیرین) از ویژگی های گرانیت های قلیایی هستند. اگر هیچ یک از فلدسپات ها زیاد نباشد، نه آمفیبول و نه پیروکسن احتمالاً جزء ضروری نیستند. سایر مواد معدنی معمولاً بیوتیت یا مسکویت یا هر دو خواهند بود.دو منطقه منبع اصلی برای تولید گرانیت مذاب وجود دارد: سنگ های آذرین و رسوبی (سنگ های منشا). اینها منجر به گرانیتوئیدهای نوع I، مشتق شده از پروتولیت‌های آذرین و حاوی مقادیر متوسط ​​Al2O3 و مقادیر زیاد Na2O، و گرانیتوئیدهای نوع S، مشتق‌شده از پروتولیت‌های رسوبی و حاوی مقادیر زیاد Al2O3 و مقادیر نسبتاً کم Na2O می‌شوند.

آمفیبول و پیروکسن در گرانیتوئیدهای نوع I رایج تر هستند، در حالی که گرانیتوئیدهای نوع S ممکن است دارای گارنت، کوردیریت و سیلیمانیت باشند. هر دو نوع گرانیتوئید ممکن است حاوی بیوتیت و مسکویت نیز باشند.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

انواع سنگ مزار گرانیت

سنگ مزار گرانیت از لحاظ نوع و جنس سنگ دسته بندی های متنوعی دارد که سنگ هرات به تعدادی از آنها اشاره میکند:

سنگ مزار گرانیت گرانیت نطنز

این سنگ بسیار مقاوم بوده از نظر کیفیت نسبت به قیمت خود بسیار عالی میباشد و در دو رنگ طوسی و مشکی میباشد و به عنوان سنگ مزار در ایران در ابعاد و ضخامت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

 

سنگ مزار گرانیت سیمین اصفهان

همان سنگ نطنز اصفهان است که خیلی مشکی تر از نطنز طوسی میباشد و از نظر مقاومت مانند نطنز بوده ولی به علت مشکی بودن آن نسبت به نطنز طوسی بیشتر به عنوان سنگ مزار مورد استفاده قرار میگیرد.

 

سنگ مزار گرانیت مشکی تویسرکان

سنگ تویسرکان از نظر مقاومتی یکی از سخت ترین و محکم ترین سنگ های گرانیت در بین سایر سنگ های گرانیت میباشد و در تویسرکان همدان استخراج می شود . این سنگ به علت خرابی معادن خود بسیار کم مورد استخراج قرار میگیرد.

سنگ مزار گرانیت مشکی

سنگ مزار گرانیت مشکی

سنگ مزار گرانیت شبق کاشان

این سنگ مشکی ترین سنگ گرانیت بدون هیچ بافت ریز و بزگی میباشد  این سنگ به علت مشکی بودن بهترین کیفیت چهره نگاری را روی سنگ دارا میباشد.

 

سنگ مزار گرانیت مشکی برزیلی

این سنگ از چین در دو نوع درجه یک و درجه دو وارد بازار ایران میشود و حدود 17 سال است که در ایران مورد استفاده قرار میگیرد . این سنگ بسیار مشکی و براق بوده و به این علت حکاکی چهره با کیفیت بالایی روی سنگ مورد حکاکی قرار میگیرد.

 

سنگ مزار گرانیت سبز هندی

این سنگ دارای رگه های سبز میباشد که به این علت آن را سبز جنگلی مینامند . این سنگ در ابعاد مختلف از هند وارد ایران میگردد.

 

سنگ مزار گرانیت قرمز

این سنگ در یزد استخراج میشود و به گرانیت قرمز یزد معروف میباشد.

سنگ قبر گرانیت

سنگ قبر گرانیت

 

 

در سنگ هرات با سنگ گرانیت بیشتر آشنا میشویم و دعوت بعمل می آید انواع محصولات سنگ قبر گرانیت را بیشتر بخوانید.

بیشتر بدانید:

https://www.britannica.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *