اطلاعات عمومی, دینی و مذهبی

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

در این مطلب از سنگ هرات درباره شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین بخوانید. با سنگ هرات همراه باشید.

شهادتین چیست؟

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

شهادتین یک سوگند و عقیده اسلامی و یکی از پنج رکن اسلام است. بخشی از اذان می گوید: «شهادت می دهم که معبودی جز خدا نیست و شهادت می دهم که محمد فرستاده خداست».

شهادتین اعتقاد به یگانگی (توحید) خدا و پذیرش محمد به عنوان فرستاده خدا را اعلام می کند. برخی از شیعیان نیز بیانیه اعتقادی به ولایت علی دارند. بر اساس اکثر مکاتب سنتی، تنها یک تلاوت صادقانه از شهادت، تنها چیزی است که برای مسلمان شدن شخص لازم است.

شهادتین به گواهى دادن به یگانگى خداوند متعال و رسالت حضرت محمد صلّى اللَّه علیه و آله گفته می شود. همچنین شامل اقرار به پذیرفتن توحید و نبوت از اصول دین اسلام است. مفاد یاد شده با گفتن مضمون این دو جمله «أشْهَدُ أنْ لا الهَ الّا اللَّه و أشْهَدُ أنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّه» محقق مى‏‌شود. مسلمانى با اظهار شهادتین بر زبان با هر لغتى، محقق و موجب ثبوت و اجراى احکام اسلام بر اعتراف کننده مى‏‌شود. بنابر این، کسى که شهادتین بر زبان جارى کرده، بدنش پاک و جان و مال و فرزندان خردسالش محترم‏‌اند و کسى حق ندارد به آنها تعرض کند.

شهادتین مرز بین اسلام و کفر دانسته شده است.

به فتوای فقها گفتن شهادتین در نماز میت پس از تکبیر اول واجب است و تلقینِ شهادتین به مُحتَضَر و نوشتنش بر کفن میت مستحب است.

اسم شهادتین به معنای مشاهده، شاهد، شهادت، به «شهادت» ترجمه می شود. عقیده اسلامی به صورت دوگانه، شهاداتان (شَهَادَتَان، به معنای واقعی کلمه «دو شهادت») نامیده می‌شود. تعبیر الشهید (ٱلْشَّهِید، «شاهد») در قرآن به عنوان یکی از «القاب خداوند» به کار رفته است.

 

شهادت در اسلام سنی

شهادت در اسلام سنی دارای دو بخش است: «لا اله الا الله» (لا اله الا الله) و «محمد رسول الله» (محمد رسول الله). گاه از آن به عنوان شهادت اول و شهادت دوم یاد می شود. اولين بيان شهادت نيز به تهليل معروف است.

شهادت در اسلام شیعه

در اسلام شیعه، شهادت بخش سومی نیز دارد، عبارتی در مورد علی، امام اول شیعیان و چهارمین خلیفه راشدین اهل سنت: وَعَلِیٌّ وَلِیُّ ٱللَّٰهِ (وَ عَلیون وَلیو لله [wa.ʕa.ːli. ju‿ɫ.ɫaː.h]) که به «علی ولی خداست» ترجمه می شود.

 

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

متن کامل شهادتین چیست؟

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

أشْهَدُ أنْ لا الهَ الّا اللَّه و أشْهَدُ أنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّه

گواهی می‌دهم خدایی جز خدای یگانه نیست و گواهی می‌دهم که محمد پیامبر خدا است.

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

 

آیا هنگام ادای شهادتین در هنگام مرگ واجب است؟

یکی از مهمترین لحظات زندگی هر انسان، زمان مرگ و جدایی روح از بدن یا احتضار است در این زمان معمولا ً شخص محتضر توانایی صحبت کردن ندارد. مراجع معظم تقلید در این باره فرموده اند: «مستحبّ است شهادتین و اقرار به دوازده امام علیهم السلام و سایر عقاید حقّه را، به کسى که در حال جان دادن است طورى تلقین کنند که بفهمد.»

بنابراین می توان گفت: اظهار به شهادتین و اقرار به دوازده امام معصوم در زمانی که انسان در حال احتضار است ، رحجان دارد، اگر چه واجب نیست.

 

گفتن شهادتین قبل از خواب

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

حضرت زهرا(س) می فرماید: در وقتی که بستر خواب را گسترده بودم ، رسول خدا (ص) بر من وارد شد و فرمود : نخواب مگر آن که چهار کار را انجام دهی:
قرآن را ختم کنی . پیامبران را شفیعت کنی . مومنان را از خود راضی کنی . حج عمره ای را به جا آوری ، سپس پیامبر شروع به خواندن نماز کرد ، صبر کردم تا نمازش تمام شد ، گفتم: به چهار چیز مرا امر کردی در حالی که بر آن ها قادر نیستم . حضرت تبسمی کرد و فرمود:
چون قل هو الله احد را 3 بار بخوانی ،مثل این است که قرآن را ختم کرده ای.
چون بر من و پیامبران پیش از من صلوات بفرستی ،شفاعت کنندگان تو در روز قیامت خواهیم بود.
چون برای مومنان استغفار کنی آنان از تو راضی خواهند شد.
چون بگوئی «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر» حج و عمره ای را انجام داده ای.
در روایت مذکور شهادتین اصلا وارد نشده است . در پاسخ سوال دوم شما باید گفت که گفتن این اذکار و شهادات قبل از خواب اشکالی ندارد . امری پسندیده است. چون نشانه شیعه و مومن بودن ما است . شهادتین یعنی گواهی دادن بر دو چیز که به وسیله آن استمرار مسلمانیت را بر خود تلقین می کنیم . واضح است که منظور این دو چیز است:
اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین. در سنگ هرات بخوانید.

شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین. در سنگ هرات بخوانید.

 

 

بیشتر بدانید:

https://www.islamic-relief.org.uk/

https://www.metmuseum.org/

 

همچنین در سنگ هرات با موضوع “عالم ذر و تناسخ چیست؟ ما پیمان بسته ایم بیشتر بخوانید.

 

2 دیدگاه در “شهادتین چیست؟ بهمراه متن کامل شهادتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *