دینی و مذهبی

فضیلت زیارت اهل قبور

قبر شهدا

در این مطلب از سنگ هرات، درباره‌ی فضیلت زیارت اهل قبور بخوانید. با سنگ هرات همراه باشید.

فضیلت زیارت اهل قبور

در ادامه با فضیلت زیارت اهل قبور طبق روایات و نظر ائمه اطهار آشنا می‌شویم.

از حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام) روایت شده است که فرمودند: هر کس قادر بر زیارت ما نباشد دوستان صالح و موالیان ما را از زیارت کند تا ثواب زیارت ما براى او نوشته شود و کسى که قادر بر نیکى به ما نباشد به صالحان از موالیان ما نیکى کند تا ثواب نیکى به ما برایش نوشته شود. همچنین از یکى از اصحاب امام رضا (علیه السلام) به نام «محمّد بن احمد بن یحیى اشعرى» روایت شده که آن حضرت فرمود: هر کس نزد قبر برادر مؤمن خود برود و دست بر روى قبر بگذارد و هفت مرتبه سوره «انا انزلناه» بخواند در روز «فزع اکبر» (روز قیامت که روز ترس بزرگ است) ایمن خواهد بود.

کیفیّت زیارت قبور مؤمنان» و آداب قبرستان رفتن آمده است، نیز به دست مى آید که با خواندن بعضى از اذکار، گناهان بسیارى از زائر و پدر و مادرش بخشوده مى شود و نیز استفاده مى شود که عذاب روز قیامت از انسان دور مى شود.

علاوه بر آن از بعضى از روایات دیگر به دست مى آید که انسان با رفتن به زیارت قبر والدین خود مى تواند نسبت به جبران برخی کمبود‌ها در زمینه عدم رعایت حقوق آن‌ها در زمان حیاتشان اقدام نماید و حتّى به حوایجش برسد به این صورت که اوّل براى والدین استغفار کند و سپس حاجتش را از خداوند بطلبد.

فضیلت زیارت اهل قبور

فضیلت زیارت اهل قبور

بهترین زمان برای حضور در قبرستان

از آداب قبرستان رفتن این است که زمان مناسبی را برای زیارت اهل قبور در نظر بگیریم. بر اساس روایات و بر طبق فتوای مراجع در رساله های عملیه به طور کلی رفتن به قبرستان و ماندن در آن در شب مکروه است. از سوی دیگر زیارت اهل قبور در شب بسیار کراهت دارد و نهی شده است و این نهی به این دلیل است که طبق روایات وارده در بحث آداب قبرستان ارواح مومنین در شب ها در وادی السلام جمع می شوند و ارواح گناهکاران نیز در برهوت کنار هم جمع می شوند و به این دلیل است که توجه به قبر خاصی و شخص خاصی در قبرستان در شب ها خوشایند آنان نبوده و اگر بناچار در شب عبور کسی به قبرستان افتاد بهتر است ابتدا فاتحه ای بخواند و سپس زیارت عمومی بخواند و وارد قبرستان شود و ایستادن بر سر قبر خاصی غیر از پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین علیهم السلام مکروه است.

طبق توصیه بزرگان و پیشوایان دینی ما بهترین زمان حضور در قبرستان برای زیارت اموات بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است. در روایت است که فاطمه (س) بعد از وفات پدر بزرگوارش هفته‌ای دو روز دوشنبه و روز پنجشنبه به زیارت شهدا می‌رفتند.. همچنین صبح شنبه و صبح جمعه از اذان صبح تا طلوع آفتاب هم برای زیارت اهل قبور مناسب است.

در این زمینه حدیثی از حضرت صادق روایت شده که فرمودند: «مردگان را، چون پیش از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند و جواب شما را مى دهند و اگر بعد از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند، ولی جواب نمى دهند»

آداب حضور در قبرستان

برای حضور در قبرستان و زیارت اهل قبور آداب و مستحباتی ذکر شده است که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. حتی الامکان کسی که قصد زیارت اهل قبور را دارد باید پاک باشد.
 2. در صورتی که امکانش وجود دارد زائر با وضو وارد محل قبرستان گردد
 3. ترجیحا از محلی وارد قبرستان شود که ورود از پایین پای میت باشد نه از قسمت بالای سرش
 4. هنگام ورود به قبرستان به همه اموات سلام دهد و برای همه آنان دعا نماید
 5. هنگام زیارت میت روبروی او باشد
 6. از دیگر آداب قبرستان این است که تا جایی که برای زیارت کننده اهل قبرستان ممکن است قرآن بخواند و مستحب این است که سوره یاسین و توحید، حمد و ناس و فلق و آیت الکرسی و نیز
 • سوره قدر را بخواند
 • تفکر در قبرستان و عبرت گرفتن از آنها و یادآوری این نکته که مرگ در نهایت گریبانگر همه ما خواهد بود.
 • اگر عالم یا فرد صالحی در قبرستان مدفون است حتما به زیارت او نیز برود.
 • کنار قبر یا روی قبر و موازی با قبر نماز نخواند.
 • طواف نکردن قبور مگر اینکه قبر پیامبر یا یکی از ائمه معصومین باشد
 • صدقه دادن برای اموات و خیرات برای آنها
 • راه نرفتن روی قبرها نیز از دیگر آداب قبرستان رفتن است
 • ننشستن روی قبرها
 • تکیه ندادن بر قبرها
 • نزدن حرف دنیا در قبرستان
 • نخندیدن در قبرستان
فضیلت زیارت اهل قبور

فضیلت زیارت اهل قبور

خواندن زیارت اهل قبور

دعای زیارت اهل قبور برای هدیه به اموات و درگذشتگان و ادای احترام به آن‌ها، از اهمیت زیادی برخوردار است که ما در ادامه‌ی مطلب فضیلت زیارت اهل قبور، متن کامل دعا را با ترجمه در سنگ هرات در اختیار شما قرار می‌دهیم.
رفتن بر سر مزار و به قبرستان آداب خاصی دارد که یکی از آنها خواندن دعایی با نام زیارت اهل قبور است. در ادامه متن کامل با ترجمه را مشاهده کنید.

السَّلامُ عَلَى أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا أَهْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ کَیْفَ وَجَدْتُمْ قَوْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ اغْفِرْ لِمَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ احْشُرْنَا فِی زُمْرَهِ مَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ عَلِیٌّ وَلِیُّ اللَّهِ.

سلام بر اهل لا اله الا اللّه،از اهل لا اله الا اللّه،اى اهل لا اله الا اللّه،به حق لا اله الا اللّه،چگونه یافتید سخن لا اله الا اللّه،را از لا اله الا اللّه،اى لا اله الا اللّه،به حق لا اله‏ الا اللّه،بیامرز هرکه را گفت لا اله الا اللّه،و ما را محشور کن در گروه آنان‏که گفتند:لا اله الا اللّه،محمد رسول‏ اللّه على ولى اللّه.

فضیلت زیارت اهل قبور

فضیلت زیارت اهل قبور

بیشتر بدانید:

https://www.islamic-relief.org.uk/

همچنین در سنگ هرات با موضوع”رسوم عجیب دفن مردگان” بیشتر بخوانید.

3 دیدگاه در “فضیلت زیارت اهل قبور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *