دسته‌بندی نشده

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم… سنگ هرات در این مطلب، هر آنچه از می خواهید بدانید را در اختیار شما میگذارد. این نوشته به شما میگوییم قیامت نزدیک است. با مجموعه سنگ هرات همراه باشید.

 

قیامت چیست؟ معنی قیامت

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

رستاخیز یا آناستازیس مفهوم بازگشت به زندگی پس از مرگ است. در تعدادی از ادیان، خدای مرگ و قیام، خدایی است که می میرد و زنده می شود. تناسخ فرآیند مشابهی است که توسط ادیان دیگر فرض شده است، که شامل بازگشت همان شخص یا خدا برای زندگی در بدنی متفاوت است نه همان.

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

نام های دیگر روز قیامت

در قرآن، نام و وصف هایی درباره قیامت یا رستاخیز آمده است که معروف‌ترین آنها عبارت‌اند از: الساعة، یوم القیامة، الیوم الاخر، یوم الحساب، یوم الدین، یوم الجمع، یوم الفصل، یوم الخروج، یوم الموعود، یوم الخلود، یوم الحسرة، یوم التغابن، یوم البعث.

رستاخیز در نظر اسلام

  • قیامت، روزیست که طبق آموزه‌های اسلام تمام انسان‌ها به خواست الهی برای محاسبه اعمال دنیویشان در پیشگاه خداوند گرد می آیند.اعمال انسان در آن روز در مقایسه با پیشوایان دینی سنجیده می‌شود و هرچه شخصی اعمال و اعتقاداتش شباهت بیشتری با اعمال و اعتقادات آنها داشته باشد، در عالم پس از مرگ سعادتمندتر خواهد بود.

رستاخیز در نظر مسیحیت

  • مرگ و رستاخیز عیسی یکی از محورهای اصلی مسیحیت است. بحث الهیات مسیحی در مورد اینکه چه نوع رستاخیز واقعی است – یا رستاخیز روحانی با جسم روح به بهشت، یا رستاخیز مادی با بدن انسانی بازسازی شده، در جریان است. در حالی که بیشتر مسیحیان بر این باورند که رستاخیز عیسی از مردگان و عروج او به بهشت ​​در بدن مادی بوده است، برخی معتقدند که این رستاخیز روحانی بوده است.

رستاخیز در نظر هندوییسم

  • هندوئیسم نیز مانند ادیان ابراهیمی، اعتقاد اصلی به رستاخیز و تناسخ دارد.

رستاخیز در نظر زردشت

  • در آئین زرتشت و بنا بر گات‌ها، در هزارهٔ سوم یا پایان جهان، نجات‌دهنده‌ای به نام سوشیانت ظهور می‌کند و خوبی و شادی در جهان حکم‌فرما می‌گردد. سپس مردگان زنده می‌شوند، بدکاران نابود و نیکوکاران به زندگی جاودانی می‌رسند.

 

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

قیامت چه زمانی رخ میدهد؟

فقط خداوند از زمان فرارسیدن روز قیامت اطلاع دارد؛ به همین دلیل، فرارسیدن قیامت، ناگهانی است، به گونه‌ای که بسیاری در غفلت به سر می‌برند.

یسْئَلُونَک عَنِ السَّاعَةِ أَیانَ مُرْساها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ رَبِّی لا یجَلِّیها لِوَقْتِها إِلاَّ هُوَ ثَقُلَتْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ لا تَأْتیکمْ إِلاَّ بَغْتَةً یسْئَلُونَک کأَنَّک حَفِی عَنْها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ اللَّهِ وَ لکنَّ أَکثَرَ النَّاسِ لا یعْلَمُونَ : درباره قیامت از تو میپرسند که در چه وقت واقع می‌شود؟ بگو: «واقعهای بس عظیم در آسمان‌ها و زمین است و فقط پروردگار میداند و جز او کسی وقتش را نمیداند و به طور ناگهان میآید،» چنان از تو میپرسند که گویی از وقوع آن خبر داری، بگو: «علم آن نزد خداست، ولی بیشتر مردم نمیدانند.»

 

منظور از «نقر فی الناقور» که از حوادث «یوم الساعه» است، چیست؟

در «قرآن» علاوه بر واژه «نفخ صور» از واژه «نَقْر في الناقور» نيز استفاده شده است. «نقر» در اصل به معناى كوبيدن چيزى است و «منقار» به وسيله كوبيدن گفته مي شود و از آنجا كه كوبيدن همراه با صداست گاه اين واژه به معناى ايجاد صدا يا سبب آن – كه دميدن در شيپور است – آمده و لذا گروهى آيه را مستقيماً به معناى «نفخ در صور» تفسير كرده اند. اين احتمال نيز وجود دارد كه تعبير به نقر به خاطر آن است كه صداى شيپورِ رستاخيز آن قدر عظيم است كه گويى گوش را سوراخ مى كند و در مغز فرو مى رود!

 

 

 

 

 

همچنین در سنگ هرات درباره “آنچه مرده بعد از وفات از آن ثمره و ثواب و پاداش میبرد” بخوانید..

 

منبع:

http://www.adventist.org

2 دیدگاه در “قیامت نزدیک است؛ داستان قیامت بشنویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *