اطلاعات عمومی, دینی و مذهبی

لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟

مرگ، معاد و معنای زندگی

لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟

هنگام سکرات مرگ و خارج شدن روح از بدن انسان چه بر سر انسان می آید؟ لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟ همه را در سایت سنگ هرات بخوانید.

۱ – کافر در این لحظه میخواهد او را به دنیا باز گردانند

خداوند می فرماید: (حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ ( لَعَلَّى أَعْمَلُ وج صَلِحًا فِيمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَابِلُهَا وَمِن وَرَآبِهِم بَرْزَخٌ إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ. المؤمنون: ۹۹ و ۱۰۰] «آنها همچنان به راه غلط خود ادامه میدهند تا زمانی که مرگ یکی از آنان فرارسد، می گوید: «پروردگار من! مرا بازگردانید! شاید در آنچه ترک کردم (و کوتاهی نمودم) عمل صالحی انجام دهم ولی) به او میگویند چنین نیست این سخنی است که او به زبان می گوید و اگر بازگردد، کارش همچون گذشته است)! و پشت سر . آنان برزخی است تا روزی که برانگیخته شوند!».

مفسر قرطبی گوید: میگویم این سؤال خاص به کافران نیست، بلکه ممکن است مؤمن هم این سؤال را از خداوند بکند همچنانکه در آخر سوره المنافقين ذكـر شـده است. و این آیه دلالت می کند که هیچ فردی دنیا را ترک نمی گوید مگر اینکه می داند آیا او از دوستان و اولیاء خداست، و یا از دشمنان اوست. و اگر چنین نبود سؤال نمی کردند که ما را به دنیا باز گردانید. پس قبل از اینکه طعم مرگ را بچشید، حال خود را میدانید.

لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟

عبد الله بن عباس می گوید: مرا برگردان تا عمل نیک انجام دهم) يعني گواهي لا إله إلا الله بدهم، و ايمان بياورم. فِيمَا تَرَكْتُ : یعنی: آنچه بیهوده ضایع کرده از طاعتهای خداوند، و به آن عمل نکرده ام و در روایت دیگر آنچه از مال ترک کرده ام تا اینکه آنرا صدقه دهم. کلا این کلمه رد بر اوست یعنی اینچنین نیست که تو گمان می کنی که دعوت تو اجابت میشود و تو را به دنیا باز میگردانند، بلکه این کلمه ای است که او بر زبان می آورد.

(وَمِن وَرَآبِهِم بَرْزَخٌ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ﴾: تهدیدی از جانب خداوند اسـت کـه جــو آنـهـا زندگی و حیات برزخی وجود دارد یعنی زندگی در قبر؛ که نه در دنیاست، و نه در آخرت، و این زندگی تا روز محشر ادامه دارد و برای کافران و فاسقان در قبـر و عـالم برزخ، تاریکی و عذاب است.

لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟

لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟

۲ ـ سکرات مرگ

از عائشه روایت است که رسول الله فرمودند: «لا إله إلا الله إنَّ للموت لسكرات». [البخاري وأحمد].

نیست معبودی بحق مگر خدای یکتا همانا برای مرگ سختیها است.

۳- هنگام مرگ ایمان کافر پذیرفته نمیشود

از عبدالله بن عباس روایت است که رسول الله له : فرمودند: «لما أغرق الله فرعون قال: آمنتُ أنَّه لا إله إلا الذي آمنت به بنو إسرائيل، قال جبريل: يا محمد فلو رأيتني وأنا آخذ من حال البحر فأدسه في فيه مخافة أن تدركه الرحمة». [أحمد الترمذى . صحيح الجامع حديث ٥٠٨٢]

«وقتی خداوند فرعون را در دریا غرق می کرد فرعون گفت: ایمان آوردم کـه جـز خدائى كه بنو إسرائيل، يعني: فرزندان إسرائيل، آنرا می پرستیدند، خدایی دیگـر وجـود ندارد، جبریل در این حال به رسول الله گفت: اگر مرا می دیدی که گل و لای سیاه دریا را گرفته در دهان فرعون میگذاشتم از اینکه مبادا رحمت خداوندی به او برسد.

لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟

لحظه خارج شدن روح از بدن

لحظه خارج شدن روح از بدن

٤ ـ آمدن فرشته مرگ بالای سر انسان قبل از خارج شدن روح از بدن

ه – بشارت فرشته مرگ به مؤمن

که خداوند از او راضی است و گناهانش بخشیده می شود. و بشارت کافر به اینکه خداوند از او راضی نیست و بر او خشمگین است.

 

منبع: کتاب قبر، عذاب و خوشی آن، حسین العوایشه، ترجمه اسحاق دبیری.

 

بیشتر بدانید:

www.aparat.com

همچنین در سنگ هرات با موضوع “تکامل معنوی روح بعد از مرگ بیشتر بخوانید.

4 دیدگاه در “لحظه خارج شدن روح از بدن، انسان چه احوالاتی دارد و بر او چه میگذرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *