اطلاعات عمومی, دینی و مذهبی

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید:

آنچه بعد از قبض روح انسان رخ میدهد

۱- روح انسان مؤمن از بدنش براحتی و آسانی خارج میشود، و کـافـر بعـلـت ســختی خارج شدن روح از بدن معذب می شود.
۲ – خروج روح انسان مؤمن مانند بهترین بوی عطر مشکی که بر زمین وجود دارد، و خروج روح انسان کافر مانند بدترین بوی مرده ای که در زمین وجود دارد.

3- انسان مؤمن هنگامیکه روحش از اطراف او خارج میشود خداوند سبحان را حمد و سپاس می گوید چنانکه رسول الله هم می فرماید: «إنَّ المؤمن تخرج نفسه من بين جنبيه وهو يحمد الله». [صحيح الجامع حدیث ١٩٢٧]. «روح انسان مؤمن از دو طرف بدنش و یا از دو جنبش بیرون می شود در حالیکه او خداوند را حمد و سپاس می گوید.»
4- وقتی روح از بدن خارج میشود چشم انسان روح را دنبال میکند و بطرف آن نگاه می کند. رسول الله صلى الله عليه وسلم می فرمايد: «إِنَّ الروح إذا قُبض عليها تبعه البصر». «اگر روح قبض و گرفته شد چشم انسان آنرا دنبال میکند.»

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

5 – وقتی فرشتگان روح انسان مؤمن را با خود حمل میکنند درهای آسمان بر روی ایشان باز میشود.
٦ – دروازه های آسمان برای روح کفار بروی فرشتگان باز نمی شود.
۷ ـ خداوند امر میکند تا روح انسان مؤمن بعد از اینکه کتاب اعمالش در علیین یکی از منازل بهشت نوشته شود، به زمین باز گردانده شود.
۸- روح کافر از آسمان پرتاب می شود تا اینکه به جسد مرده اش برگردد. بعد از اینکه کتاب اعمالش در سجین یکی از منازل جهنم نوشته شود.
۹ – انسان مرده وقتی دفن شد در قبر وحشت میگیرد و با نشستن صالحین و مردان نیکوکار بالای قبر در موقع دفن به اندازه ای که شتری را ذبح کرده و گوشت آن تقسیم شود انس گرفته و از وحشت بیرون میرود و انجام این کار مستحب است، و دلیل بر آن قول عمرو بن العاص الله است که :گفت إذا دفنتموني فأقيموا حول قبري قدر ما تنحر جزور ويقسم لحمها حتى أستأنس بكم وأنظر ماذا أراجع به رسل ربي».

«وقتی مرا دفن کردید بالای سرم به اندازه ای که شتری را کشته و گوشت آن تقسیم شود بنشینید تا با شما انس و الفت بگیرم و ببینم چطور با دو فرشته منکر و نکیر مقابله کنم.»

بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟

بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟

۱۰ ـ فشار قبر، و هیچ کس از آن نجات نخواهد یافت.

از عبدالله بن عباس به روایت است که رسول الله له الا الله فرمودند: «لو نجا أحدٌ من ضمة القبر، لنجا سعد بن معاذ، ولقد ضُمَّ ضمّة، ثم رؤخي عنه». [صحيح الجامع ٥١٨٢]. «اگر کسی از فشار قبر نجات می یافت، سعد بن معاذ صحابی جلیل از آن نجات می یافت، ولی به او فشار خیلی سخت وارد شد . آن فشار بر طرف گردید.»

۱۱ ـ باز گرداندن عقل انسان به جسدش در قبر.

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

«از عبدالله بن عمر روایت است که رسول الله الله فتنه های قبر را یاد کردند، عمر بن الخطاب سؤال کرد ای رسول خدا آیا عقلهایمان به ما باز می گردد؟ رسول الله فرمودند: بلی همچنانکه الآن عقل تو در جسدت میباشد عمره گفت: جواب او را خواهم داد، یعنی جواب فرشته را بدرستی خواهم داد.» اینجا عمر بن الخطاب له . ظن به خداوند داشت که خداوند او را موفق میکند تا جواب فرشته را بدهد.

۱۲ ـ مرده وقتی دوستان و همراهانی که برای دفن او آمده اند، او را وداع می گویند و از آنجا دور می شوند، صدای پای آنها را می شنود.

۱۳ – چه وقت مرده مورد سؤال قرار می گیرد؟ بعد از فراغ از دفن سؤال شروع می شود. فقد كان النبي ص إذا فرغ من دفن الميت وقف عليه وقال: «استغفروا لأخيكم وسلوا له التثبيت فإنَّه الآن يسأل». [أبوداود، صحيح الجامع ٩٥٨]. و به این خاطر چون دفن میت بپایان میرسید رسول الله صلى الله عليه وسلم بر قبر ایستاده و می فرموند: «استغفار کنید برای او از خداوند ثبات و پایداری بخواهید زیرا هم اکنون از او سؤال می شود.»

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

١٤ ـ دو فرشته برای سؤال کردن از میت می آید.

١٥ – نامهای دو فرشته ای که بر میت می آیند و چگونگی آنها.

١٦ ـ خداوند مؤمنین را در قبر ثابت قدم نگه میدارد. رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: «إذا أقعد المؤمن في قبره أتى ثم شهد أن لا إله إلا الله وأنَّ محمداً رسول الله فذلك قوله: ﴿يُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذِينَ ءَامَنُوا بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ). «هنگامیکه مؤمن در قبر نشانده میشود گواهی میدهد که معبودی بحق جز خدای یکتا نیست، و محمد رسول و فرستاده خداست و این همان قول خداوند است که می فرماید: ﴿يُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذِينَ ءَامَنُواْ بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِي الْحَيَوةِ الدُّنْيَا وَفِي الْآخِرَةِ. «خداوند کسانی را که ایمان آوردند به خاطر گفتار و اعتقاد ثابتشان، استوار می دارد. هم در این جهان و هم در سرای دیگر!) آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

نزد مرگ به قول ثابت و حق بر دین اسلام و خاتمه خوب و در قبر جواب دو فرشته را صحیح میدهد اگر از او سؤال شد: معبود تو کیست و دین تو چیست؟ و پیامبر تو کیست؟ در جواب میگوید معبود من خداست و دین من اسلام است، و پیامبر من محمد است.

۱۷ – موفق شدن انسان مؤمن در جواب سؤال دو فرشته منکر و نکیر و عدم پیروزی کافر در آن.

۱۸ – انسان مؤمن و صالح قبل از سؤال در قبر با راحتی و خوشحالی مینشیند، ولی انسان کافر و بدکار با ترس و ناراحتی در قبر مینشیند.

۱۹ ـ برای مؤمن دروازه ای از بهشت به قبرش باز میشود.

۲۰ ـ برای کافر دروازه ای از جهنم به قبرش باز میشود.

۲۱ – مؤمن جایگاهش را در بهشت میبیند و کافر جایگاهش را در جهنم میبیند.

۲۲ ـ قبر مؤمن به اندازهٔ دید چشم وسیع میشود، و قبر کافر تنگ میشود.

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

٢٣ ـ عمل صالح و نیک مؤمن به شکل انسان خوش رو و صورت، با لباسی پاک دامن و خوش بو ظاهر میشود و او را به بهشت و نعمتهای (آن بشارت میدهد، و اما کافر عمل او به شکل انسان خبیث و مجرم و بد ،رفتار که لباسی کثیف و بد بو در تن دارد ظاهر و آشکار میشود و او را به سرانجام بد بشارت میدهد.

٢٤ ـ در قبر به کافر ضربتی با چکش زده میشود بطوریکه با این ضربه به خاک تبدیل می شود. ضربه ای میزند با این ضربه او فریاد میکشد که بجز انس و جن همه مخلوقات آواز و فریاد او را می شنوند، سپس بر او دری از جهنم باز میشود و برایش از جهنم فرش می شود، و مرده میگوید بار الهی قیامت را بر پا مکن
٢٥ ـ اهل آسمان روح پاک را خوش آمد میگویند و به او بشارت نیکو و خوب می دهند.
٢٦ – اهل آسمان ناپاک را خوش آمد نمیگویند و به او بشارت بد میدهند.
۲۷ – آتشی که خداوند مؤمن را از آن نجات داده است دیده می شود.
۲۸ – دریچه ای از سوی بهشت باز میشود تا انسان بدکار جایگاهی را که از آن محروم شده است ببیند.

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

۲۹ – بوی خوب روح مؤمن به مشام فرشتگان می رسد.
۳۰ ـ خوشحالی مردگان مؤمن بقدوم روح مرده مؤمن جدید، بیشتر از خانواده ای است که مسافر آنها از سفر آمده است.
۳۱ – روح انسان مؤمن وقتی به ارواح مؤمنان دیگر می پیوندد از غم دنیا راحت می شود.

«وقتی روح انسان مؤمن قبض و گرفته میشود فرشته های رحمت با ابریشمی سفید رنگ می آیند و میگویند بسوی رحمت خداوند خارج شو روح مؤمن مانند بهترین بوی عطر مشک بیرون میشود بطوریکه فرشتگان آنرا دست بدست می گردانند، و بوی آنرا استشمام میکنند تا اینکه به دروازه آسمان میبرند نگهبانان آسمان می گویند: این بوی خوبی که از زمین آمده چیست؟ و فرشتگان به هر آسمانی که میرسند این جمله به آنها گفته می شود تا اینکه روح این فرد را نزد ارواح مؤمنین میبرند، خوشحالی مؤمنین بیشتر از خوشحالی کسانی است که مسافر آنها از سفر میآید ارواح مؤمنین از او می پرسند: فلانی چه کار کرد؟ فرشتگان میگویند او را بگذارید تا استراحت کند زیرا او در غم دنیا بوده است، بالأخره در جواب آنها میگویند او فوت کرد، آیا نزد شما نیامد؟ آنها می گویند او به جایگاهش در جهنم برده شده است.
اما فرد کافر فرشته های عذاب با پارچه ای که از مو بافته شده است می آیند و به او می گویند: بسوی خشم خداوند بیرون ،شو، پس روح کافر مثل بد بوترین بوی حیوان مرده بیرون میشود فرشتگان آنرا بسوی دروازه زمین میبرند.»
۳۲ – ادامه نمایش و نشان دادن مسکن و جایگاه انسان در قبر، از بهشت یا از جهنم.
خداوند متعال می فرماید: «النَّارِ يُعْرَضُونَ عَلَيْهَا غُدُوًّا وَعَشِيًّا وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ أَدْخِلُوا وَالَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ الْعَذَابِ.
«عذاب آنها آتش است که هر صبح و شام بر آن عرضه میشوند و روزی که قیامت برپا شود (میفرماید: آل فرعون را در سخت ترین عذابها وارد کنید!»».
۳۳ – شنیدن حیوانات صدای کسانیکه در قبرهایشان عذاب می بینند.
٣٤ ـ قبر اولین منزل از منازل آخر است.

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید
از هانی مولی عثمان بن عفان روایت است که عثمان بن عفان وقتی بر قبر می ایستاد گریه میکرد به اندازه ای که ریشش خیس میشد به او گفته شد: تو را از بهشت و جهنم با خبر میکنند گریه نمیکنی! ولی از خبر قبر گریه می کنی؟ فرمود: شنیدم رسول الله لوله و فرمودند: «القبر أول منزلة من منازل الآخرة، فإن نجا منه فما بعده أيسر منه، وإن لم ينج فما بعده أشد».
«قبر اولین منزل از منازل آخرت است اگر انسان از آن نجات یافت بعد از آن آسانتر است و اگر نجات نیافت بعد از آن شدیدتر است.» و فرمود شنیدم که می فرماید: «ما رأيت منظراً قط إلا والقبر أفظع منه». [صحيح الترغيب والترهيب].
«هرگز منظر وحشتناکی ندیدم مگر اینکه قبر وحشتناکتر از آن است.»
٣٥ ـ قبر کسانیکه در معصیت افتاده اند پر از ظلمت و تاریکی می شود.

رسول اکرم صلى الله عليه وسلم می فرماید: «إنَّ هذه القبور ممتلئة على أهلها ظلمة، وإنَّ الله ينورها لهم بصلاتي عليهم». [صحيح الترغيب والترهيب].
«این قبرها بر کسانیکه در آن خوابیده اند تاریک است و خداوند آنرا بدعای من برای ایشان نورانی میکند.»
٣٦ – افراد زنده توانائی شنیدن عذاب قبر را ندارند.
رسول الله الله فرمودند: «إنَّ هذه الأمة تبتلى في قبورها، فلولا أن لا تدافنوا، لدعوت الله أن يسمعكم من عذاب القبر الذي أسمع منه». [مسلم وغيره].
این امت در قبورشان مبتلی میشوند و اگر دفن نمی شدید دعا میکردم خداوند از عذابی که در قبر است و من آنرا میشنوم، شما را از آن بشنواند.»
۳۷ – خوردن از درخت بهشت قبل از روز قیامت.

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟

رسول الله لا و فرمودند: «إنَّما نسمة المؤمن طائر يعلق في شجر الجنّة، حتى يبعثه الله إلى جسده يوم يبعثه». [صحيح الجامع ٢٣٦٩]. در حقیقت روح انسان مؤمن پرنده ای است که از درختان بهشت میخورد تا روز قیامت خداوند آنرا به جسدش برگرداند.»
38- روح انسان مؤمن به وام و قرضی که به عهده اوست معلق است.

پیامبر می فرماید: «نفس المؤمن معلقة بدَيْنِهِ حتى يقضى عنه». [الترمذي وصحيح الجامع ٦٦٥٥]. «روح مؤمن به وام و قرضی که به عهده اوست معلق است تا اینکه وام و قرض او پرداخت شود.»
۳۹ ـ دعای فرشتگانی که در آسمان هستند برای بنده مؤمن.

رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: «إذا خرجت روح العبد المؤمن تلقاها ملكان يصعدان بها . فذكر من ريح طيبها . ويقول أهل السماء: روح طيبة، جاءت من قِبَل الأرض، صلى الله عليك وعلى جسد كنت تعمرينه، فينطلق به إلى ربه، ثم يقول: انطلقوا به إلى آخر الأجل. وإنَّ الكافر إذا خرجت روحه . فذكر من نتنها . ويقول أهل السماء: روح خبيثة جاءت من قبل الأرض، فيقال: انطلقوا به إلى آخر الأجل». [مسلم]. وقتی روح بنده مؤمن از جسدش خارج شد دو فرشته آنرا گرفته به آسمان می برند، بعد آنحضرت از بوی خوب و خوش آن یاد کردند و اهل آسمان، یعنی: فرشتگان می گویند: روح خوبی از طرف زمین آمده، و دعا میکنند و می گویند: درود خدا بر تو باد و بر جسدی که آن عمر کردی، و بطرف خدا برده میشود پس خداوند می فرماید: بر آنرا به آخرین موعدی که دارد ببرید و وقتی روح کافر از جسدش خارج می شود، و آنحضرت بوی بد آنرا یاد کردند و فرمودند: فرشته های آسمان می گویند: روح پلید و بدی از طرف زمین آمده و گفته میشود آنرا بطرف آخرين موعد او ببرید.»
٤٠ – نورانی شدن قبر انسان مؤمن
٤١ ـ خواب انسان مؤمن در قبرش
٤٢ ـ شوق مرده به بشارت اهل خود.

٤٣ ـ قبر انسان مؤمن از گلها و سبزیها تا روز قیامت پر می شود.

٤٤ – جواب انسان مؤمن در قبر هدایتی از جانب خداوند است که به او داده میشود.
٤٥ ـ در قبر از میت بجز از عبادت و دین سؤال دیگری نمی شود.

بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد?

بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد?

آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

وقتی کافر در قبر دفن شد فرشته ای بر او وارد شده و او را توبیخ میکند و به او می گوید: چه کسی را عبادت میکردی؟ جواب میدهد: نمیدانم، پس به او گفته می شود: ندانستی و نخواندی و به او گفته میشود در مورد مردی که میان شما ظهور کرد چه می گفتی؟ جواب میدهد میگفتم آنچه مردم میگـ گفتند به او با چکش آهنی بین دو پس گوشش ضربه ای میزند و فریاد و نعره ای میکشد که تمامی خلق بجز انس و جن صدای او را میشنوند
٤٦ ـ آنچه روی زمین می گذرد مردگان نمی شنوند.

خداوند می فرماید: ﴿فَإِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَى وَلَا تُسْمِعُ الصُّمَّ الدُّعَاءَ إِذَا وَلَّوْا مُدْبِرِينَ ). [الروم: ٥٢]. «تو نمی توانی صدای خود را به گوش مردگان برسانی و نه سخنت را به گوش کران هنگامی که روی برگردانند و دور شوند!».
٤7 – اشتیاق صحابه و یاران در برزخ آنهائیکه در راه خدا شهید شدند، به برادرانشان که زنده اند تا اینکه آنها را از کرامتی که برای شهداء آماده شده با خبر سازند.

منبع: کتاب قبر، عذاب و خوشی آن، حسین العوایشه، ترجمه اسحاق دبیری.

بیشتر بدانید:

www.aparat.com

همچنین در سنگ هرات با موضوع “60 ثانیه تا مرگ چه احساسی دارد؟ بیشتر بخوانید.

2 دیدگاه در “آیا میدانید بعد از قبض روح انسان چه رخ میدهد؟ در سایت سنگ هرات بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *