اطلاعات عمومی, دینی و مذهبی

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

۱- عذاب کسیکه قرآن را حفظ کرده و بعد آنرا مردود دانسته و قبول نمی کند، و خوابیدن از نمازهای فرض پنجگانه بود

در حدیث سمره بن جندب آمده: ما بر مردی وارد شدیم که خوابیده بود و دیگری با تخته سنگی بالای سر او ایستاده است و آن تخته سنگ را بطرف سر آن مردی که خوابیده پرتاب می کند و سرش را می شکند، و سنگ غلطیده به کناری میافتد و مرد دومی بطرف تخته سنگ رفته و آنرا گرفته بر می گردد و وقتی برگشت سر مرد اولی از زخم و شکستگی خوب شده است، و همچنین این کار را انجام میدهد.

سپس در آخر حدیث فرشتگان اینرا به رسول الله صلى الله عليه وسلم گفتند که او شخصی است که قرآن را گرفته و حفظ کرده سپس آنرا قبول نمی کند، و هنگام نمازهای فرض و پنجگانه میخوابد ـ و در روایتی است که این عمل تا روز قیامت با او انجام می شود.

۲ – عذاب دروغگو

در حدیث سمره بن جندب آمده که رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمود: رفتیم تا اینکه بـه مـردی رسیدیم که به پشت خوابیده و دیگری بالای سرش ایستاده و قلاب آهنی در دست داشت و با آن قلاب طرفی از صورت و بینی و چشم آن مرد را بطرف زمین می کشد، سپس بطرف دوم او رفته و همین کار از انجام میدهد و هنوز از طرف دوم او تمام نشده که طرف اول او خوب میشود و همین کار را تکرار میکند.

در آخر حدیث آمد که این شخص دروغگو است که وقتی از خانه اش بیرون می رود دروغ می گوید و آن دروغ به آفاق دنیا می رسد، ـ و در روایتی است ـ که این عمل تا روز قیامت با او انجام میشود.

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

۳- عذاب مردان و زنان زناکار و بی عفت

در حدیث سابق آمده که رسول الله فرمودند: رفتیم تا اینکه به چیزی مانند تنور و کوره آتشی رسیدیم، و از آن صدای غوغائی می آمد، و وقتی در آن نگاه کردیم زنان و مردان لخت و برهنه را دیدیم که از پایین آنها آتش زبانه میکشد، و وقتی آتش به آنها رسید نعره و فریاد میکشند. و در آخر حدیث آمده که اینها مردان و زنان زناکار و بی عفت هستند.

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

٤ ـ عذاب ربا خواری و سود حرام

همچنین در حدیث سابق ذکر شد که رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: رفتیم تا اینکه به رودخانه ای رسیدیم راوی حدیث میگوید فکر کنم فرمود:

«رنگ آن همانند خون سرخ بود، و در آن رودخانه شناگری بود که شنا می کرد، و بر ساحل آن رود مرد دیگری بود که سنگلاخهای زیادی نزد خود جمع کرده و آن شناگر شنا کرده سپس بطرف ساحل آمده و آن مرد دومی سنگی در دهان او پرتاب میکند. سپس برگشته و شنا می کند، و این عمل را تکرار میکند و در آخر حدیث آمد که این شخصی است که ربا و سود حرام میخورد.»

ه ـ عذاب كسيكه إدرار و پیشاب خود را تمیز و پاک نمی کند

رسول الله و می فرماید: « عامة عذاب القبر من البول». [النسائي وصحيح الجامع ۱۸۹۳]. بیشتر عذاب قبر از ادرار و شاش انسان است یعنی کسیکه إدرار و شاش خود را تمیز نمی کند.

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

٦ ـ زیاد شدن عذاب کافر در قبرش با گریه کردن خانواده و خویشاوندان برای او

رسول الله می فرماید: «إِنَّ الله يزيد الكافر عذاباً ببعض بكاء أهله عليه». [متفق عليه]. وقتی اهل و خویشان کافر برای او گریه میکنند، خداوند عذاب کافر را می افزاید.

زیاد شدن عذاب کافر در قبرش

زیاد شدن عذاب کافر در قبرش

۷- مرده در قبر به سبب گریه و زاری و شیون صدای بلند عذاب داده می شود

رسول الله فرمودند: «الميت يعذب في قبره بما نيح عليه». [مسند الفردوس الجامع ۱۲۱۸]. مرده به سبب گریه و زاری و شیون بلند در قبرش عذاب داده می شود. [ولی اگر شخص مرده در زندگی خود وصیت کرد که برای او گریه و زاری نکنند عذاب نخواهـد دیـد، – والله أعلم مراجعه شود به کتاب (أحكام الجنائز) نوشته الشيخ الألباني . ص ۲۸ – ۲۹]

۸- مرده در قبر به سبب بعضی از کلماتی که خانواده اش درباره او میگویند عذاب داده میشود

رسول الله می فرماید: «ما من ميت يموت فيقوم باكيهم فيقول: واجبلاه، واسنداه، أو نحو هذا إلا وكل به ملكان يلهزانه أهكذا كنتَ» . [الترمذى، صحيح الجامع ٥٦٦٤، صحيح الترغيب والترهيب]. برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

هیچ مرده ای فوت نمیکند و خانواده و کسانی که برایش گریه می کنند و می گویند: وای بر این کوه بزرگ که از بین ما رفت وای بر این مردی که همانند ندارد، مگر اینکه خداوند دو فرشته بر او موگل و مسلط میکند و او را تکان و حرکت می دهند و اذیت می کنند و می گویند: آیا تو چنین بودی؟

۹ – عذاب کسیکه سخن چینی می کند

از عبدالله بن عباس روایت است که رسول الله و از کنار دو قبر گذشتند و فرمودند: «إنهما يعذبان، وما يعذبان في كبير، بلى إنَّه كبير، أما أحدهما فكان يمشي بالنميمة، وأما الآخر فكان لا يستتر من بوله». [متفق عليه]. صاحب این دو قبر عذاب میبینند، ولی سبب عذابشان چیز بزرگی نیست، بلی بزرگ است، اما یکی از آنها سخن چینی میکرد و دیگری خود را از ادرار و پیشاب تميز نمی کرد.

برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

منبع: کتاب قبر، عذاب و خوشی آن، حسین العوایشه، ترجمه اسحاق دبیری.

 

بیشتر بدانید:

www.aparat.com

همچنین در سنگ هرات با موضوع “اموری که از وارد شدن عذاب میت در قبر جلوگیری می کند بیشتر بخوانید.

7 دیدگاه در “برای چه گناهانی گناهکاران در قبرشان عذاب میبینند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *