دینی و مذهبی

آیا میتوان از فشار قبر نجات یافت؟

آیا میتوان از فشار قبر نجات یافت؟

آیا میتوان از فشار قبر نجات یافت؟

راه نجات از فشار قبر چیست؟ در سایت سنگ هرات بخوانید. مرده در هر کجا که قرار بگیرد فشار او را در بر می گیرد و احدی از آن نجات پیدا نمیکند. چنانکه ابوبصیر می گوید: به امام جعفر صادق علیه السلام گفتم: آیا احدی هست که از فشار قبر نجات پیدا کند؟ فرمود: پناه بخدا میبریم از فشار قبر چقدر قلیل و اندک هستند آن افرادی که از فشار قبر نجات پیدا کنند. البته فشار قبر مربوط به مدفونین در زمین نیست بلکه شامل هر میتی خواهد شد. اگرچه در دریاها انداخته شود بوسیله آب فشار داده میشود و اگر در هوا مانده شود، بوسیله فشار هوا عذاب داده می شود.

از امام صادق علیه السلام پرسیدند: آیا عذاب و فشار قبر به فرد بدار آویخته میرسد؟ حضرت فرمود: همانا پروردگار زمین خود پروردگار هوا نیز هست. یا آن خدایی که زمین به فرمان اوست، هوا نیز به فرمان اوست. پس خداوند عزّ و جلّ به هوا وحی میفرماید و هوا او را فشاری میدهد سخت تر و شدیدتر از قبر.

آیا میتوان از فشار قبر نجات یافت؟

آیا میتوان از فشار قبر نجات یافت؟

فشار قبر کفاره گناهان است

چون فشار قبر تابع گناهان است. لذا برای مؤمنان نیز وجود دارد. زیرا آنها هم ممکن است مرتکب گناه شوند. مؤمنان و نیکان نیز به اندازه گناهانی که از آنها سر زده است، کیفر میشوند. اما عذاب قبر مؤمنان با کفار و مشرکان فرق می کند. جنایت کاران، قاتلین و حرام خواران، عذاب قبرشان تا قیامت ادامه دارد و در قیامت هم عذابی سخت تر خواهند داشت.

مؤمنان عذاب قبرشان موقت است. عذاب آنها بستگی به میزان گناهان ایشان دارد. ممکن است برخی یک لحظه و برخی یک روز و عده ای یک هفته و بعضی دیگر یک سال و چند سال در رنج و عذاب و ناراحتی به سر می برند، آنان وقتی به اندازه گناهانشان عذاب شدند، آزاد می شوند. سپس امام رضاء الله فرمود: کسی که معتقد به حق بوده است گنه کار شود و پیش از مرگ توبه نکند، در جهان برزخ به اندازه گناهانش او را عذاب کنند تا این که در قیامت گناهی به گردن او نباشد.

نجات از فشار قبر

نجات از فشار قبر

دعای امام صادق علیه السلام

روایت شده است که حضرت صادق علیه السلام در آخر شب که از خواب بر میخاست صدا را بلند مینمود به حدی که اهل خانه بشنوند و می گفت: اللهم أعِنِّى عَلَى هَوْل المُطَلَع و وَسَّعَ عَلَى ضِيقَ الْمَضْجَعَ وَ ارْزُقْنِي خَيْرَ مَا قَبْلَ الْمَوْتِ وَ ارْزُقْنِي خَيْرَ مَا بَعْدَ الْمَوْتِ» بار خدايا، مرا بر هراس سرکشی به آخرت یاری کن، و تنگی آرامگاه را بر من گشایش ده و به من روزی کن خیر پیش از مردن و خیر پس از مردن را.

و از دعاهای امام صادق علیه السلام است که به خداوند عرضه می دارد: «اللَّهُمَّ بَارك لِي فِي الْمَوْتِ اللَّهُمَّ أَعِنِّى عَلَى الْمَوْتِ اللَّهُمَّ أَعِنِّى عَلَى سَكَرَاتِ الْمَوْتِ، اللَّهُمَّ أَعِنِّى عَلَى غَمِّ الْقَبْرِ اللَّهُمَّ أَعِنِّى عَلَى ضيق القَبْر ، اللَّهُمَّ أعِنِّى عَلَى ظُلْمَةِ القَبْرِ اللَّهُمَّ أَعِنِّى عَلَى أَهْوَال يَوْمِ الْقِيَامَةِ، اللهُمَّ بَارِك لي وَحْشَةِ الْقَبْرِ اللَّهُمَّ أَعِنِّي عَلَى فِي طُولِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ، اللَّهُمَّ زَوِّجْنِي مِنَ الحور العين.

آیا میتوان از فشار قبر نجات یافت؟

منبع: کتاب عالم قبر راز بزرگ، جابر رضوانی، نشر تهران، کتابسرای عادل، ۱۳۹۲.

6 دیدگاه در “آیا میتوان از فشار قبر نجات یافت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *